افزایش بازدید سایت و در نتیجه افزایش رتبه سایت خرید بک لینک در گوگل یا بلعکس هدف اصلی هر دارنده وب‌سایتی است. به همین دلیل در صورت جستجو در خصوص افزایش بازدید سایت با اصطلاح SEO (سئو) یا Search Engine Optimization به معنی بهینه‌سازی موتور جستجو یا بهینه‌سازی سئوی سایت برای موتورهای جستجو روبرو شده‌اید. اما بک لینک چیست و چه تاثیری در بهبود سئو و رتبه سایت در موتورهای جستجو دارد؟
بهبود سئو سایت و بهبود سئو خارجی مفهومی‌ است که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند. سئو خارجی تاثیری است که سایتی غیر از سایت شما در سئو سایت شما می‌گذارد. یکی از موارد بهبود سئو خارجی Backlink (بک‌لینک)، لینک یا پیوند است. در ادامه به سراغ تعریف این مفهوم و روش‌های استفاده از آن خواهیم پرداخت:

البته به یاد داشته باشید، پیش از اقدام به گرفتن بک لینک و یا خرید بک لینک هر گونه تلاش برای بهینه سازی سایت و بهبود سئو، باید زیرساخت با کیفیت، پرسرعت و ایمنی را برای سایت خود انتخاب کنید. با خرید سرور مجازی پرسرعت می‌توانید آپتایم بالایی را برای سایت خود رقم بزنید و در عین حال، امنیت اطلاعات خود را نیز بالا ببرید. در این صورت اقدامات شما برای افزایش رتبه سایت و گرفتن رنک بهتر در گوگل خیلی زودتر نتیجه خواهد داد.

 

بک لینک (Backlink) چیست؟
بک‌لینک پیوند یا لینکی از یک سایت به وب‌سایت دیگر است. موتورهای جستجو مانند گوگل از بک‌لینک به عنوان بهبود سئو سایت خرید بک لینک استفاده می‌کنند؛ زیرا وقتی وب‌سایتی به سایت دیگری پیوند یا لینک می‌دهد، به این معنی است که آن سایت دارای محتوای قابل توجه‌ است. بک‌لینک‌های با کیفیت بالا می‌توانند به بهبود سئو سایت و افزایش رتبه سایت در گوگل کمک کنند.

 

بک لینک در سئو چگونه عمل می‌کند؟
لینک دهنده یا بک‌لینک نقش مهمی‌ در بهبود سئو سایت ایفا می‌کند. آسان‌ترین تعریف بک‌لینک به معنی ارتباط بین وب‌سایت‌ها است. به عنوان مثال، علی یک وبلاگ‌نویس است و مقاله‌ای بسیار جالب درباره یک رویداد خرید بک لینک ورزشی می‌نویسد. وبلاگ‌نویس دیگری به نام مریم در مجله اینترنتی مشهور خود، هنگام نوشتن مطلب در مورد این موضوع به مقاله علی لینک می‌دهد. در نتیجه بک‌لینک به سایت علی ایجاد می‌شود.

از آن‌جا که وب‌سایت مریم یک مجله آنلاین محبوب است، بسیاری از سایت‌های دیگر به مقاله وی لینک خواهند داد. این موضوع علاوه بر آن که باعث افزایش بازدید سایت مریم می‌شود، سایت علی نیز از خرید بک لینک یک سایت معتبر یک لینک یا بک‌لینک دریافت می‌کند. به همین سادگی!

 

انواع بک لینک
دو بک‌لینک اصلی وجود دارد:

NoFollow بک‌لینک
Dofollow بک‌لینک
 

هم‌اکنون نگاهی به هر دو نوع بک‌لینک و نحوه تأثیرگذاری آن‌ها بر روی سئو سایت می‌پردازیم.

تگ Nofollow در لینک به وجود آمده، به موتورهای جستجو همچون گوگل می‌گوید خرید بک لینک  پیوند یا لینک را نادیده بگیرد. در این نوع از لینک، موتورهای جستجویی همچون گوگل هیچ ارزشی از یک سایت به سایت دیگر منتقل نمی‌کنند. بنابراین، به طور معمول این نوع بک‌لینک به بهبود سئو سایت کمک نمی‌کند.

تگ‌های Dofollow نوع محبوب بک‌لینک است. اما مد نظر داشته باشید که در این نوع بک‌لینک، تنها لینک‌هایی که از سایت‌های معتبر آمده‌اند، ارزشمند است. این نوع بک‌لینک می‌تواند به بهبود سئو سایت کمک کند.

پیوند‌های dofollow نیز وجود دارند که بد یا “سمی” تلقی می‌شوند. این پیوندها از سایت‌های مخرب و یا سایت‌های ناقض قوانین و شرایط موتورهای جستجو داده شده‌اند. در نتیجه ممکن است سبب جریمه و خرید بک لینک  ایندکس مجدد سایت توسط گوگل شده و به رتبه سایت در گوگل آسیب برسانند. به یاد داشته باشید، آنچه سبب افزایش رتبه سایت در گوگل می‌گردد، کمیت و تعداد بک‌لینک نیست؛ بلکه کیفیت بک‌لینک است.

 

دریافت لینک از سایت‌های محبوب و معتبر، نقش مهمی‌در بهبود سئو خارجی سایت یا تخریب سئو سایت شما بازی می‌کند. مکان سایت شما در نتایج موتور‌های جستجو به شدت تحت تأثیر کمیت و کیفیت لینک دهنده‌ها به سایت شما است. خرید بک لینک در حالی که اکثر انواع بک‌لینک‌ها اعتبار و رتبه‌بندی یک سایت را تقویت می‌کنند (البته با درجات مختلف)، امکان مختل نمودن تلاش‌های شما خرید بک لینک جهت بهبود سئو سایت، توسط افرادی نیز وجود دارد.

 

سه معیار تاثیر بک لینک بر روی سایت شما
۱- کیفیت و خوش‌نامی‌سایت لینک دهنده به سایت شما

۲- استفاده از تگ do follow در بک لینک ایجاد شده توسط سایت مبدا

۳- مکان قرارگیری لینک سایت شما در آن وب‌سایت

 

به طور خلاصه، پیوند‌ها از وب‌سایت‌های معتبر، وضعیت «do follow» و مکان قرارگیری در محتوای اصلی سایت، بیشترین ارزش را در بهبود سئو خارجی سایت ارائه می‌دهد. در اینجا ۱۳ نوع بک لینک مختلف وجود دارد که از مفیدترین آن‌ها تا بک‌لینک‌هایی که می‌بایست حذف شوند،خرید بک لینک توضیح داده شده است:

 

۱۳ روش بک لینک‌سازی جهت بهبود سئو سایت
 

۱. بک لینک ادیتوریال یا همان بک لینک‌‌های محتوایی
ایده آل ترین نوع بک‌لینک به سایت شما، لینک از طریق مقاله‌ایی مناسب و با کیفیت است. معمولا لینک‌های مقاله به سایت شما زمانی ایجاد می‌شود که محتوای سایت شما به عنوان منبع اطلاعاتی ویژه (مانند مقاله یا اینفوگراف) شناخته شده، خرید بک لینک زمانی که از نماینده شرکت شما مصاحبه می‌شود و یا سایت شما برای موضوعی خاص مورد توجه قرار می‌گیرد.

برای جذب بک‌لینک‌های مقاله، محتوایی ایجاد کنید که شما را به عنوان یک مدیر متفکر نشان می‌دهد؛ به گونه‌ای که سایت و نام تجاری شما به عنوان یک منبع مراجعه برای مصاحبه‌ها و بینش صنعتی مورد تحسین قرار گیرد. محتوای جذاب ایجاد کنید که ارزش اشتراک گذاری توسط کاربران و فراگیر شدن را داشته باشد. برای ایجاد استراتژی تولید محتوا، از ابزارهای SEO استفاده کنید که قادر به شناسایی کلمات کلیدی محبوب و موضوعاتی هستند که رقبای شما با آن‌ها موفق بوده‌اند، اما هنوز در خرید بک لینک دائمی سایت خود از آن استفاده نمی‌کنید.

 

۲. لینک از پست مهمان
نوشتن پست در سایت‌ها یا بلا گ‌هایی که امکان ایجاد مطلب یا خرید بک لینک پست به صورت مهمان را فراهم می‌نمایند، یک نکته کلیدی در بهبود سئو سایت است. زیرا هنگام تهیه پست‌های مهمان غالباً می‌توانید یک بک‌لینک مقاله به سایت خود ایجاد کنید.

 

۳. ایجاد بک‌لینک از طریق پروفایل‌های تجاری
ایجاد پروفایل در سایت‌های فهرست مشاغل، رسانه‌های اجتماعی و سایت‌های مرور عملکرد سایت‌های دیگر اغلب به فرصتی برای ایجاد بک‌لینک تبدیل می‌شود. موتور‌های جستجو این موضوع را به عنوان مدرکی مبنی بر این می‌دانند که سایت دارای محتوای قابل توجهی است.

 

۴. بک‌لینک از وبینار‌ها
وبینار‌ها و ضبط آن‌ها فرصتی مناسب جهت ایجاد بک‌لینک است. سایت‌ها معمولا به وبینار لینک داده و به برند شما نیز اشاره‌ایی می‌نمایند. برای دستیابی به این بک‌لینک از تاکتیک‌هایی مشابه ترویج وبلاگ استفاده کنید. سایت‌هایی که شما برای وبلاگ‌نویسی مهمان هدف قرار می‌دهید، ممکن است بخواهند خرید بک لینک وبینار شما را به عنوان یک منبع در وبلاگ خود اضافه کنند.

 

۵. ارائه ابزار رایگان
ارائه یک ابزار ارزشمند – به صورت رایگان – یکی دیگر از روش‌های خوب برای جلب توجه و بک‌لینک است که تأثیر عمیق و طولانی مدت در بهبود سئو خارجی دارد. این ابزار می‌تواند ساده اما مفید باشد. مانند ساخت نسخه‌ایی رایگان از یک نرم افزار پولی! برای تشویق به ایجاد بک‌لینک، این ابزار را به سایت‌هایی با مخاطب مشابه معرفی نموده و یا در سایت‌ها و وبلاگ‌هایی با امکان ایجاد پست مهمان تبلیغ کنید.

 

۶. لینک‌های قدردانی
سایت‌ها معمولا مطلبی جهت تشکر از برندی که کمکی مالی انجام داده و یا اسپانسر یک رویداد صنعتی یا غیره شده است، منتشر می‌نمایند. ابزارهای SEO که منابع بک‌لینک به رقبای شما را تشخیص می‌دهند، خرید بک لینک می‌توانند به شما در شناسایی فرصت‌ها و استراتژی‌های بالقوه برای بدست آوردن فرصت لینک‌های قدردانی کمک نمایند.

 

۷. ایجاد بک‌لینک از طریق بیوگرافی پست مهمان
اگر سایتی که وبلاگ‌نویسی خرید بک لینک مهمان را می‌پذیرد اجازه نمی‌دهد پیوندهایی درون محتوا داشته باشید، معمولاً این کار در شرح حال نویسنده (در قسمت بیوگرافی اکانت نویسنده) قابل انجام است. این بک‌لینک‌ها با این که در خارج از محتوای مقاله نوشته شده اند، هنوز هم تأثیر مثبتی بر بهبود سئو سایت دارند.

 

۸. Badge backlinks یا بک‌لینک نشان
یکی از روش‌های هوشمندانه برای ایجاد بک‌لینک، استفاده از نشان جایزه برای برند‌های دیگر است؛ زمانی که موفقیت یا دست آوردی کسب می‌کنند. زمانی که شما از این نشان استفاده می‌نماید، وب‌سایت دیگر آن نشان را در سایت خود به اشتراک گذاشته خرید بک لینک و بک‌لینک به سایت شما ایجاد می‌شود. شما می‌توانید با جستجو سایت‌هایی با مخاطبان مشابه با خودتان را شناسایی کنید تا برای هدف فوق برنامه‌ریزی داشته باشید.

 

۹. بک لینک مطبوعات
هنگامی‌ که نام تجاری شما خبرهای ارزشمندی ارائه می‌دهد، انتشار یک بیانیه مطبوعاتی می‌تواند به عنوان پایه‌ای برای روابط عمومی ‌و تاکتیک‌های بازاریابی شما عمل کند. همین امر سبب ایجاد بک‌لینک‌هایی در نشریات و آگهی‌ها می‌شود.

 

۱۰. ایجاد بک‌لینک از طریق نظر دادن
در صورتی که در سایت یا وبلاگی اقدام به ثبت نظر می‌نمایید، چنانچه ثبت نظر واقعی و مرتبط با محتوا باشد، معمولا امکان درج نام سایت نیز وجود دارد. با این حال، اگر اسپم گونه انجام شود، می‌تواند در موتور‌های جستجو تأثیر منفی بر اعتبار خرید بک لینک سایت شما بگذارد. مراقب باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید.

 

۱۱. بک لینک از طریق فعالیت در فروم‌ها
با عضویت در فروم‌های مرتبط با حوزه کسب و کاری شما و فعالیت در آن، می‌توانید بک لینک رایگان برای سایت خود ایجاد نمایید. با بررسی سوال‌ها و مسائل پیش آمده و ارائه پاسخ‌های مناسب برای هر کدام می‌توانید به سایت خود نیز لینک بدهید. البته بهترین روش لینک دهی در فروم‌ها، قرار دادن لینک در امضا یا پروفایل خود است.

 

۱۲. بک لینک از پست‌های شبکه اجتماعی
همیشه در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید و به صورت روزانه در آن‌ها، پست‌هایی به اشتراک بگذارید. این پست‌ها می‌تواند در قالب معرفی یک سرویس خود یا اینکه یک بلاگ با موضوعی جذاب باشد. البته بسیار مهم است که کاربران را مشتاق به مطالعه یا مشاهده بیشتر کنید و توسط لینکی از سایت خود، آن‌ها را به سمت سایت خود هدایت کنید. از این طریق بک لینک قوی برای سایت خود ایجاد کرده‌اید که هر چه کاربران بیشتری بر روی آن لینک کلیک کنند، به بهبود سئو سایت شما کمک بیشتری خواهد شد.

 

۱۳.  بک لینک از طریق ایجاد ویدیو یا اسلاید
اگر توانایی ایجاد ویدیو یا اسلایدهای جذاب در رابطه با موضوع‌های جذاب و البته مرتبط با سایت و حوزه کاری خود دارید، محتواهای جذاب ایجاد کنید و در یوتیوب یا آپارات به اشتراک بگذارید. قرار دادن لینک خود را بر روی ویدیو فراموش نکنید.

 

۳ نوع بک لینک که باید از آن خودداری کرد:
 

۱. بک‌لینک در مطبوعاتی که ارزش خبری ندارند.
ایجاد نشریات مطبوعاتی صرفاً به منظور تولید بک‌لینک، هرزنامه یا اسپم محسوب شده و ممکن است در بهبود سئو خارجی تاثیر منفی بگذارد.

 

۲. لینک با کیفیت پایین یا نامرتبط
ایجاد پروفایل در فهرست مشاغلی که قابل اعتماد و معتبر نبوده یا به کسب و کار و برند شما نامرتبط است، می‌تواند به عنوان هرزنامه تلقی شده و به تلاش‌های شما جهت افزایش رتبه سایت در گوگل آسیب برساند.

 

۳. بک‌لینک از فروم‌ها (انجمن یا اتاق گفتگو) کیفیت پایین
پست‌هایی که در فروم‌ها و یا انجمن‌ها توسط شما ایجاد شده و حاوی لینک به سایت است، باید به انجمن‌های با کیفیت و مباحث درست و واقعی محدود شود. تلاش برای ایجاد لینک مانند اسپم یا هرزنامه در این فروم‌ها تأثیری منفی بر سئو خارجی سایت خواهد گذاشت.

 

نکات بسیاری برای خرید بک لینک افزایش رتبه سایت وجود دارند که با رعایت آن‌ها می‌توانبد رتبه سایت خود را در گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: ۳۱ راه بهبود و افزایش رنکینگ سایت در سال ۲۰۲۰
ایجاد بک‌لینک به سایت نیاز به تلاش و زمان دارد. در اینجا به ذکر ۶ روش ساده دیگر برای ساخت لینک‌های با کیفیت به وب‌سایت اشاره می‌نماییم:

۱) در پروفایل شبکه‌های اجتماعی خود لینک سایت خود را قرار دهید.

۲) مطالب و پست‌هایی که با سوال‌هایی از جمله «چگونه…»، «چرا…» و … شروع می‌شوند، خرید بک لینک پست‌های اینفوگرافی یا پست‌هایی با ویدیو‌های کم حجم ایجاد کنید. این قبیل پست‌ها معمولاً بک‌لینک‌های بیشتری نسبت به پست‌های معمولی دارند.

۳) پست‌ها یا مطالب «راهنمای نهایی» در سایت بنویسید. این مطالب طولانی بوده و حاوی چندین هزار کلمه است و زوایای مختلف موضوع را در بر می‌گیرد.

۴) نوشتن پست در سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که امکان نوشتن مطلب یا پست به صورت مهمان وجود دارد.

۵) با اینفلونسرها در حرفه یا صنعت خود مکاتبه نموده و در مورد مقاله‌ای در سایت خود به آن‌ها بگویید که ممکن است تمایل داشته باشند به آن لینک دهند.

۶) با اینفلونسرها در حرفه خود مصاحبه کنید و برای آن‌ها لینک مصاحبه در سایت را ارسال کنید. بدون شک آن‌ها به سایت شما لینک می‌دهند.

 

همچنین می‌توانید تحقیقاتی مربوط به بک‌لینک انجام دهید. برای انجام این کار، می‌توانید بک‌لینک‌های رقبای خود را که رتبه خوبی دارند، مشاهده کنید. یک ابزار بک‌لینک مانند SEMrush می‌تواند به شما در یافتن این پیوندها کمک کند. خرید بک لینک بنابراین می‌توانید با هدف قرار دادن این دامنه‌ها، به عنوان بخشی از تحقیقات، استراتژی ایجاد بک لینک خود را شروع کنید.

چگونه می‌توانم بک‌لینک‌های سایت خود را بررسی کنم؟
ابزارهای مختلف نظارت بر بک‌لینک از جمله کنسول جستجوی Google، SEMRush، Ahrefs و غیره وجود دارد که به شما امکان بررسی لینک‌های وب‌سایت خود را می‌دهند.

بررسی بک‌لینک‌ها بسیار اهمیت دارد. دستورالعمل‌های وب مستر Google شما را ملزم می‌کند که از صاحبان وب‌سایت مخرب بخواهید که لینک‌های سایت شما را از سایت خود حذف کنند و در صورت عدم انجام، Google می‌تواند وب‌سایت شما را جریمه (نه به معنای نقدی) یا اصطلاحا مجازات کرده و رتبه سایت شما شروع به کاهش در نتایج جستجو خواهد کرد. خرید بک لینک این موضوع تاثیر بک‌لینک در سئو را نشان می‌دهد.

 

بنابراین پاسخ به ۳ سوال زیر اهمیت دارد:

از کجا می‌توانم تمام بک‌لینک‌هایم را پیدا کنم؟
چگونه می‌توانم بدانم که آنها مخرب یا سمی‌هستند؟
چگونه می‌توانم با صاحبان سایت‌های مخرب مکاتبه کنم؟
خوشبختانه، ابزارهایی جهت انجام موارد فوق وجود دارد. می‌توانید از کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) برای توسعه سایت و دیدن بک‌لینک‌هایتان استفاده کنید. این امر می‌تواند زمان خرید بک لینک زیادی برده و به آنچه انجام می‌دهد، محدود شود. با این وجود ابزارهای سریع‌تر و بهتری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، با استفاده از SEMrush، ahrefs و یا دیگر ابزارهای محبوب برای یافتن کلمات کلیدی می‌توانید به سرعت به هر سه سوال مهم و خیلی موارد دیگر پاسخ دهید.

با کمک این ابزارها می‌توانید بک لینک‌های خارجی سایت خود را بیابید و بک لینک‌های مخرب را بررسی و برای حذف آن‌ها از طریق مالک سایت اقدام نمایید.

پیش از گرفتن بک لینک باید به بهینه بودن سایت خود نیز توجه کنید. زیرساخت سایت از پایه‌ترین مواردی است خرید بک لینک که بر روی بهینه بودن سایت تاثیر بسزایی دارد. با خرید سرور مجازی می‌توانید وب سایت خود را برای تمام موتورهای حستجوگر بهینه کرده و در نتیجه موجب بهبود سئو سایت خود شوید. همین الان برای بهینه سازی سایت خود، افزایش سرعت و آپتایم آن اقدام کنید:

https://www.janblaghy.top/%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d9%82%d8%af%d8%b1%d8%aa%d9%85%d9%86%d8%af-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a8%da%a9-%d9%84%db%8c%d9%86%da%a9-%d8%af%d8%a7%d8%a6%d9%85%db%8c-%d9%88-%d8%a8%d8%a7-%da%a9%db%8c%d9%81/